Kategorie: Rady, informace, tipy

Pavouci - druhy terárií pro sklípkany

Terárium je to nejdůležitější zařízení pro pavoukův život. Je téměř nezbytné, abychom ještě před zakoupením nebo vyrobením terária přesně věděli, pro jaký druh bude určeno. Nejde jen o to, jestli se bude jednat o zemní, norový nebo stromoví druh, ale také jestli dokážeme v daném teráriu vytvořit ostatní podmínky pro chov pavouka. Asi nejdůležitějším atributem je větrání. U brachypelem a jiných méně náročných si vystačíme s jednoduchým větráním, asi nejosvědčenější je ve stropu či zadní stěně (velikost až 1/3 stěny). U jiných, jako např. theraphosa a avicularia, je vhodnější zdvojené větrání, aby byla zajištěna opravdu dobrá cirkulace vzduchu. Při zajištění dobrého větrání se můžeme vyhnout především tvoření plísní, které můžou být pro naše chovance velmi nebezpečné. Jako větrání se používají různé děrované plechy nebo drátěná síta ( spíše hustší, aby nedocházelo k útěkům krmného hmyzu).

Dalším základním atributem je teplota v teráriu - měla by se pohybovat mezi 22-28 °C (teploty nad 30 a pod 20 °C můžou být nebezpečné). Při běžné pokojové teplotě 22-23°C se vytápění používat nemusí. Druhy, které v přírodě žijí v prostředí s vyššími teplotami, porostou pomaleji. Nejčastěji se vytápění řeší světlem - žárovka o co nejmenším výkonu. Vhodné je červené světlo, pavouci ho víceméně nevnímají a tudíž je nedráždí (je dobré na noční pozorování). Žárovky se umísťují jak vně, tak i na terárium - v případě umístění uvnitř je dobré zkombinovat s termostatem, velmi rychle totiž může dojít k přehřátí celého terária a smrti pavouka. Jako další topné média se používají topné kabely a folie (nejsou úplně vhodné, protože se s nimi běžně vyhřívá dno a tím dochází k velkému vysoušení substrátu v teráriu -při pravidelném rosení by to však neměl být problém). Pokud máme terária umístěná v nějakém korpusu skříně, tak se topný kabel dá namontovat na zadní stěnu a vyhřívá se s ním celý komplet. Jako další alternativu vytápění terária se dá použít topný kámen, ale není pro pavouky příliš doporučován ani využíván.

Věc, kterou nemůžeme opomenout při koupi či výrobě terária, je uzavírání. Používají se 3 základní druhy:

Výsuvné: jsou z jednoho kusu a jsou umístěna ve vodících lištách a vysunují se nahoru nebo do strany, tyto dvířka jdou celé vysunout tudíž umožňují dobrý přístup do terária. Někteří chovatelé experimentují s tím že krom výsuvných dvířek přidávají ještě výsuvný strop.

Posuvné: jsou ze dvou kusů, nevýhodou těchto dvířek je to že se pohybují v lištách ale jen v rozmezí terária takže při klasickém otevření je otvor vždy menší než polovina terária čož může ztěžovat manipulaci teráriu. Dvířka jdou samozřejmě vyndat úplně což možnost přístupu do terária zlepší. Osobně se domnívám že tato dvířka jsou vhodnější na dvojterária či terária pro jiná zvířata.

Otvírací: prostě klasická dvířka otevírají se podle s vertikální či horizontální osy. K otevírání slouží klasický pant, ale ty při lepení silikonem úplně ideálně nedrží, nebo proužek silikonu.

Všechna dvířka by se měla dát zajistit a to nejen u toxicky významných druhů. I když se to nezdá, pavouk může mít dost síly pohnout i s dvířky a uniknout. Jako zajištění se používá klasická dveřní magnetka nebo suchý zip.

Další důležitou věcí pro terária je možnost kontrolovat teplotu a vzdušnou vlhkost. Pokud máme víc terárií, není důležité mít měřidla v každém z nich - teploměr a vlhkoměr s možností přendání pro kontrolu. Vlhkost se stejně časem naučíme udržovat na určité hodnotě pravidelným rosením terária a teplotu, pokud nepoužíváme přitápění, stejně neovlivníme. Nicméně teplota uvnitř terária je stejně malinko vyšší než okolní venkovní teplota.

Terárium pro zemní sklípkany

Velmi mnoho pavouků se dá charakterizovat jako „zemní“. Ne, že by nebyli schopni se zahrabat, nebo šplhat, ale pokud mají možnost pozemního úkrytu, pak jej využívají. Terárium nemusí být vysoké, přestože pavouci umí výborně šplhat i po skle. Ale protože jsou zvyklí přebývat převážně na zemi, jejich stavba je robustnější a při pádu z větší výšky by mohlo dojít k poranění zadečku a to je většinou smrtelné. Takže výška postačí v rozmezí 20 – 25 cm, o to důležitější je základna - u malých druhů postačí 20 x 25-30 cm; u velkých druhů, které dorůstají 10 – 12 cm v těle, pak základna už může být 30 x 40 cm. Jako substrát do terária dáváme lignocel, rašelinu, výjimečně písek, samozřejmě můžeme tyto suroviny spolu kombinovat. U zemních druhů se výška substrátu dává v rozmezí 4 – 6 cm. Dále pak do terária umístíme něco, co pavouk může využít jako úkryt - kokosový ořech, kus kůry (borová – méně plesniví) či nějaký jiný uměle vytvořený úkryt. Z důležitých věcí už chybí přidat jen mělkou napáječku (miska o prům. 5 cm a hloubce 1 cm). Další „výzdoba“ už je jen na našem zvážení - květiny můžeme použít živé i umělé (kaktusy ne, mohlo by dojít k poranění pavouka), tvarové pozadí nebo kůra se na polepení stěn taktéž běžně používají. Nicméně musíme počítat s tím, že tyto dekorativní doplňky pavouk klidně přetvoří do podoby rozhodně nepodobné té původní.

Terárium stromové

Stromoví sklípkani jsou především lezci, a proto jim musíme také terárium pro toto uzpůsobit. Je i několik rodu zemních sklípkanů, kteří vyžadují terárium jako stromoví, např. Haplopelma, Chilobrachys, Pterinochilus. Kvůli tomu, že tito sklípkani potřebují mít možnost šplhat, musí být terárium především vysoké (30 - 50 cm). Aby jejich šplh byl bezpečnější, musíme tomu uzpůsobit boční a zadní stěny, používá se polepení kůrou, kamínky, nebo lignocelem. Důležité je nepoužívat toxická lepidla (používá se silikon či herkules). Je možné použít i teplotně vytvarovaný polystyren, i tento je ale vhodné povrchově upravit polepením, aby se nevydroboval. Základna terária může být menší, protože je důležitější výška - rozměry 20 -30 x 30 cm by měly být dostačující.Výška substrátu v teráriu může být nižší do 4 cm. Kromě misky s vodou je důležité do terária umístit rozvětvenou větev, ve které si bude moci pavouk vytvořit hnízdo - vhodné jsou větve ovocných stromů, nebo korkového dubu, jsou méně náchylné na plísně. Stromové druhy nemají tendenci přestavovat terárium, takže v něm můžeme mít i živé květiny (Scindapsus, Ficus ).

Terárium pro norové druhy

Svým způsobem je to obdoba terária pro stromové pavouky 25-30 x 30 x 30-40 cm (d x h x v), ale s tím rozdílem, že v tomto teráriu musí být výška substrátu 15 – 20 cm, takže práh terária musí být přiměřeně vysoký. V teráriu můžeme zbudovat síť umělých chodeb z korkového dubu, pokud mu ji nevytvořím, poradí si sám. Kromě napáječky s vodou nemusíme přidávat další vybavení, sklípkan se většinu času zdržuje v podzemí.

 

Milan Kryton Mařák

www.teraboard.ic.cz

print Formát pro tisk