Kategorie: Návody na správný chov drobného zvířectva

Jak správně chovat zakrské králíky, aby byli zdraví, krásní, spokojení a dělali Vám radost?

Co si před koupí uvědomit

Zakrslý králíček se dožívá věku až 10 let a po celou tuto dobu bude potřebovat Vaši péči a čas. Je velice společenský, proto je pro něj velmi důležitý každodenní kontakt s člověkem (pokud tedy nežije ve společenství více králíků).

Přednosti tohoto zvířátka

Králíček je aktivní přes den, což uvítají především děti. Je velice čistotný a při pravidelné péči o jeho obydlí není téměř cítit.

Jak králíčka ubytovat

Ideální je prostorná klec umístěná v rohu místnosti, kde se nejvíce přes den zdržujete – nesmí však na ni dopadat přímé sluneční světlo a také pozor na průvan (zvířátko by mohlo nastydnout).

Králíka můžete rovněž chovat ve venkovním kotci, který bude umístěný na chráněném, stinném místě, kde nefouká. V zimních měsících je rozumné přemístit kotec do nevytápěných prostor jako kůlny nebo neobsazené garáže (musí k němu pronikat denní světlo a čerstvý vzduch). Nikdy však nedávejte králíka z chladu přímo ke kamnům či naopak, protože by se mohlo stát, že zvířátko kvůli tomuto velkému teplotnímu přechodu uhyne.

Další možností je nechat králíčka volně pobíhat po bytě tzn. nechávat otevřenou klec či ho naučit chodit dělat potřebu na kočičí toaletu. V tomto případě je však nutné byt zvířátku přizpůsobit tzn. schovat elektrické kabely, zakrýt elektrické zásuvky, dát z jeho dosahu pokojové květiny, plasty atd.

Co v kleci nesmí chybět

Jako stelivo jsou ideální středně hrubé odprašněné hobliny. Dřevěná boudička bez dna, kde bude králíček spát popř. se schová, když ho něco vyleká (upozornění – králík rád boudičku okusuje, proto je třeba ji čas od času vyměnit za novou). Napaječka - připevněná v takové výšce, aby se nemusel při pití hrbit. Dvě těžké hliněné misky – jedna na granule, druhá na ovoce a zeleninu. Seníček. Čerstvé větvičky (viz. vhodné zelené krmivo), které přináší zvířátku nejen zábavu, ale především si o ně obrušuje svoje hlodáky, aby nepřerostly. Speciální kámen na broušení hlodáků.

Jak králíčka správně krmit

Čerstvá pitná voda.

Základní stravu tvoří speciální lisované granule pro králíky (vždy kontrolujte datum spotřeby) a seno (musí vonět, nesmí být zapařené či plesnivé).

Vhodné zelené krmivo: lopuch, kadeřavá kapusta, kopřivy, pampelišky, rdesno, jitrocel, hluchavky, bylinky (petržel, tymián), listy ředkviček, vojtěška, jetel, větvičky ovocných stromů (s listy) a vrb. Také můžete králíčkovi nabídnout mrkev a jablko.

Čím krmit opatrně

POZOR! – mláďatům nikdy nedávejte příliš zeleného krmiva, protože jsou velmi náchylná ke střevním problémům a mohla by uhynout, kdyby sežrala příliš mnoho zeleného krmení bohatého na tekutinu.

Salát, zelí, lusky, čerstvá jemná letní tráva a krmná řepa leží králíkovi dlouho v žaludku a u mnoha králíků může způsobovat plynatost – tento druh potravy proto dávejte jen dospělým králíkům a to v malých dávkách.

Nepodávejte zeleninu či ovoce přímo z ledničky, nechte je ohřát na pokojovou teplotu.

Na co si dát pozor

Během výběhu na okusování jedovatých rostlin, elektrických kabelů, zásuvek, namořeného či lakovaného dřeva, plastů, skoky z nepřiměřené výšky a rovněž hrozí nebezpečí přivření králíčka mezi dveře.

Větvičky a byliny netrhejte podél silnic (výfukové plyny), rovněž pozor na jejich znečistění chemickými postřiky a zvířecími výkaly. Větvičky nesmí být zmrzlé.

Pravidelně kontrolujte trus zvířátka (v případě začínajícího průjmu krmte pouze granulemi a senem).

Králíčka si můžete nechat očkovat proti moru a myxomatóze (obzvláště vhodné pokud je chovaný ve venkovním kotci).

Nezapomeňte vysvětlit dětem, že zvíře není hračka - nedovolte, aby se z hraní s králíčkem stalo „týrání“. Připomínám, že není vhodné pořizovat zvíře příliš malým dětem.

Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.

print Formát pro tisk