Kategorie: Návody na správný chov drobného zvířectva

Jak správně chovat potkany, aby byli zdraví, krásní, spokojení a dělali Vám radost?

Co si před koupí uvědomit

Tato zvířátka se dožívají věku 2,5 – 3 roky a po celou tuto dobu budou potřebovat Vaši péči a čas. V přírodě žijí potkani ve velkých skupinách, proto doma chovaný jedinec se bude cítit osamělý (lepší je chovat alespoň dva potkany). Jsou velice společenští a potřebují každodenní kontakt s člověkem. Samečci jsou více přítulní a klidní než samičky. Potkani jsou noční tvorové nevhodní pro malé děti. Jsou to hlodavci, což Vám rádi předvedou na vybavení bytu – pouštějte je volně po bytě jen ve Vaší přítomnosti, když máte možnost je hlídat.

Přednosti tohoto zvířátka

Je vhodné i pro začínající chovatele.Dá se snadno a rychle ochočit. Potkani jsou zvědaví, inteligentní, přítulní a rádi si se svým majitelem hrají.

Jak potkana ubytovat

Lepší než akvárium je pro potkany úzká vysoká vícepatrová  klec. Pokud se rozhodnete chovat potkana v akváriu, musíte jej přiklopit pletivovým víkem kvůli dobré cirkulaci vzduchu a aby Vám neutíkal. Místo pro ubikaci by mělo mít teplotu 18-22 °C a být chráněné před přímým slunečním světlem a průvanem. Ubikace potřebuje pravidelné čištění.

Co v ubikaci nesmí chybět

Napaječka a kameninové misky na žrádlo. Lepší jsou vždy dvě misky - jedna na suchou stravu a druhá na ovoce a zeleninu. Jako podestýlka se používají hobliny, kukuřičná drť nebo kočkolit. Domečky (bez dna), průlezky, větve na lezení, papírové krabičky, zavěsené látky (vyrobíme mu z nich houpačku), lana z přírodních materiálů, nebarvené a naparfémované papírové kapesníky nebo ubrousky, kousky látek - fantazii se meze nekladou. Hračky obměňujeme, aby se potkanovi neomrzely.

Jak potkana správně krmit

Denně čerstvá pitná voda. Základem stravy je obyčejná směs pro hlodavce (slunečnice, oves, pšenice, ječmen,  ovesné vločky, kukuřice).Vhodné jsou také obilné tyčinky nebo srdíčka pro hlodavce.Dále podáváme v rozumné míře zeleninu, ořechy, sušené nepřislazované ovoce, uvařenou rýži, brambory a těstoviny.Vše jen v malém množství, čerstvé, nesolené a nekořeněné. Salát rovněž jen v malém množství, jelikož vyvolává průjem a nadýmání. Pozor na ovoce s vysokým obsahem vody (hrušky, jablka, tropické ovoce), může vyvolávat zažívací potíže.Jako živočišnou složku potkanům podáváme psí a kočičí granule nebo konzervy, vařené maso nebo rybu, vařený bílek, sýry. Vše nekořeněné a nesolené. Na obrus zubů dáváme kousky tvrdého nezplesnivělého chleba.

Jako odměnu můžeme potkanům nabídnout pamlsky pro hlodavce. Piškoty nebo sušenky pouze občas a v malém množství, protože způsobují obezitu.

Nevhodná strava

Potkana nekrmte zbytky jídel! Ovoce a zelenina musí mít pokojovou teplotu, nikdy je potkanovi nedávejte rovnou z ledničky.

Na co si dát pozor

Při volném puštění potkana v bytě odstraňte z jeho dosahu jedovaté rostliny, elektrické kabely, plasty, zavřete okna a utěsněte škvíry kolem nábytku. Odstraňte z jeho dosahu odpadkový koš a ukliďte klíče, tužky, ovladače, důležité dokumenty apod.

Potkan může zranit nebo zabít další Vaše zvířecí obyvatele bytu - křečky, myši, malé papoušky, kanárky - zabraňte potkanovi přístupu k nim. Nikdy nedávejte do ubikace vybavení z plastu - potkan je snadno rozkouše a pozření i malého kousku mu může způsobit smrt nebo vážné zažívací potíže. Větve netrhejte v blízkosti silnic (výfukové plyny), pozor na postřiky a místa znečistěná zvířecími výkaly. Dětem vysvětlete, že potkan není hračka a musí se k němu chovat s respektem.

Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.

print Formát pro tisk