Zdroj: https://www.ozviratech.cz/rady-informace-tipy/pece-o-stenepsiho-dospelaka-ii.dil | Vydáno: 6.6.2007 | Autor: Marcela
Stravovací návyky
Vaše štěňátko musí mít pravidelný stravovací režim, tzn. mělo by být pokaždé krmeno ve stejnou dobu a na stejném místě. Tento pravidelný režim má potom kladný vliv i na rychlé pochopení výuky hygieny (po každém krmení se jde dělat potřeba ven).
Do šesti měsíců věku by mělo jíst štěně 4x denně (např. 8 hod. - 12 hod. - 16 hod. – 20 hod.), minimálně však 3x denně (pokud vám pracovní vytížení neumožňuje krmit 4x denně). Granule můžete malým štěňatům vlhčit vlažnou pitnou vodou nebo drůbežím vývarem (bez soli). Od šesti měsíců, a stejně tak i v dospělosti, je vhodné psa krmit 2x denně. Někteří chovatelé sice doporučují krmit psa pouze jednou denně (obvykle večer), ale mně se více osvědčilo krmení dvakrát denně (ráno a večer), protože pejsek se tolik nepřejídá, je během dne více pozorný a na procházkách neobíhá hladově popelnice. Nutno však dodat, že pes by měl mít vždy po jídle klidový režim (nejlépe 2 hodiny), aby mohl potravu bez problémů strávit. Obzvláště u velkých plemen hrozí riziko torze (obrácení) žaludku, pokud po nakrmení vyvíjí větší aktivitu.
Pokud od počátku krmení uběhlo 15 minut a štěně má ve své misce stále granule, ale už o ně nejeví zájem, jídlo mu odeberte. Kdyby mělo štěně ještě hlad, granule by během této doby již dávno snědlo. Nikdy však pejska do jídla nenuťte. Pokud však pozorujete, že má problém jíst, či jídlo celý den odmítá, kontaktujte svého veterináře.
Štěňata i dospělí psi rádi loudí u stolu, když jíme, nikdy jim však nedávejte lidskou stravu, která je pro ně nevhodná (sladká či kořeněná jídla, cibule apod.), jelikož byste jim tak mohli způsobit zažívací problémy. Rovněž nikdy nekrmte psa drůbežími, rybími, králičími a dalšími podobnými kostmi, jsou pro něj nebezpečné. Zmíněné kosti mohou vašemu čtyřnohému příteli propíchnout střevo a tak způsobit vážné zdravotní problémy. Tyto případy jsou dosti časté, např. poměrně bezpečně vypadající kuřecí kosti se kousáním lámou a vznikají z nich velice ostré štěpiny. Pokud však přece jen chcete dopřát pejskovi okusování kostí, dejte mu větší ovařenou hovězí kost nebo mu kupte speciální žvýkací kosti ve zverimexu. Psi také milují sušené vepřové uši či hovězí lopatky.
Váš kamarád musí mít samozřejmě k dispozici 24 hodin denně pitnou vodu – štěňátkům ji 2 - 3x denně měňte, aby byla čerstvá.
Štěňatům i dospělým psům je vhodné čas od času přimíchat do granulí vařené nadrobno nakrájené kuřecí maso s vařenou mrkví. Nejenže to psi milují, ale navíc to obohatí jejich jídelníček a zpestří stravu. Štěňátkům můžete takto vylepšovat jídelníček například 2 – 3x týdně. Stejně tak dávejte psovi kousek tvrdého sýra, vařený žloutek, kousek jablka (tyto vhodné dobroty mohou sloužit i jako odměna). Hovězí maso některým pejskům nevadí, jiní po něm ale mají alergické či průjmové reakce. Naopak však mohu doporučit maso rybí, které psům velice chutná a je zdravé (pozor na kosti, nutno pečlivě vybrat, či zvolit rybu bez kostí). Z rybího a jehněčího masa se skládá mnoho psích diet. Pro naše čtyřnohé přátele jsou naopak velmi škodlivé uzeniny, cibule, různé sladkosti a obzvlášť čokoláda.
Pokud krmíte kvalitními granulemi, které pejskovi vyhovují, tak je neměňte, pokud to není nezbytně nutné, tzn. pokud na ně nemá alergickou reakci, průjem, soustavně je neodmítá nebo po nich nehubne. Psí žaludek si zvykne na druh jídla, kterým krmíte, a pokud měníte často značku granulí, či dokonce střídáte granule s vařenou stravou, tak pejskovi způsobujete zažívací problémy. V takových případech navíc psí žaludek nedokáže plně využít všechny živiny, vitamíny a minerály obsažené v potravě, protože se musí stále přeorientovávat na nový druh krmení. Jak již jsem se ale zmínila, přimíchání kuřecího masa do granulí, či vhodný pamlsek, nejsou vůbec na závadu (právě naopak).
Dalším velice důležitým bodem je skladování granulí. Nejlépe je vždy kupovat takové balení, aby jej pejsek po otevření do jednoho měsíce snědl. I v tomto případě je však vhodné přesypat část granulí do dobře uzaviratelné nádoby, ze které budete ubírat jednotlivé porce, a granule dle potřeby do nádoby doplňovat. Pytel se zbytkem krmení nenechte větrat, nýbrž ho dobře zavřete a zafixujte např. izolepou. Pokud z ekonomických důvodů kupujete větší balení granulí, striktně dodržujte tato pravidla, protože v případě špatného skladování dochází ke žluknutí krmiva, ke ztrátě aroma, znehodnocení obsažených vitamínů a dalších látek (stejné jako u lidských potravin).
Granule kupujte co nejkvalitnější (pokud možno tzv. superpremiové). Obzvláště výživa štěňat je velice důležitá - co se zanedbá v raném mládí, těžko se už potom dohání a určitě je lepší investovat do kvalitního krmení, než později do veterinářů.
Marcela