Zdroj: https://www.ozviratech.cz/navody-na-spravny-chov-drobneho-zvirectva/jak-spravne-chovat-vodni-zelvy-nadherne-aby-byly-zdrave-krasne-s  |  Vydáno: 29.11.2006  |  Autor: Marcela

Jak správně chovat vodní Želvy nádherné, aby byly zdravé, krásné, spokojené a dělaly Vám radost?

Co si před koupí uvědomit

Vodní želva se dožívá věku až 35 a více let a po celou tuto dobu bude potřebovat Vaši péči a čas. Želva nikdy nepřestane růst, jenom po dosažení dospělosti se její růst rapidně zpomalí – krunýř může dosáhnout velikosti až 30 cm. Samice jsou větší ( krunýř 25 – 28 cm), samci menší (krunýř 13 - 18 cm). Želvy žijí v přírodě ve skupinách, v domácích podmínká záleží na možnostech chovatele, zda si pořídí více želv (není to nutné). S pomocí rodičů zvládne péči o toto zvířátko i dítě, ale je třeba si uvědomit, že vodní želva není na hraní (asi největší problém je kluzkost jejího krunýře - může vyklouznout z ruky a při pádu se vážně zranit).

Jak želvičku ubytovat

Je potřeba připravit skleněné nebo plastové želvárium (pro jednoho dospělého obyvatele 70x40x30 cm, pro více želv úměrně větší) nejlépe se spodní výpustí pro vodu,zářivku se spektrem UV, kryt na zářivku, akvarijní filtr, topítko nebo žárovku a ostrůvky.Kamínky na dno jsou pouze estetickou záležitostí, želvárium se lépe čistí bez nich. Rostlinky jsou v nádrži rovněž moc pěkné jako dekorace, ale moc dlouho v ní nevydrží - želva je sežere nebo zlikviduje svou vahou. Voda stačí běžná z kohoutku (odstátá), pro vstřebávání vápníku je potřeba zářivka UV. Teplou vodu zajišťuje topítko, nebo žárovka umístěná nad ostrůvkem. Teplota pro mláďata by měla být +28 stupňů, pro dospělé stačí +25 stupňů s nočním snížením na +20-22 stupnů Celsia.

Želvárium je potřeba čistit několikrát týdně, protože ve vodě zůstávají zbytky potravy a výkaly, které mohou způsobit želvě zdravotní problémy (například plísňová onemocnění). Méně často je potřeba čistění, když dáme do želvária akvarijní filtr, který dokáže udržet vodu v čistotě delší dobu.

Vodní želvu zimujeme v menší nádobě, v chladné místnosti +5-8 stupňů Celsia, kde nebude rušena světlem a hlukem.Do nádoby dáme vodu, aby byl ponořen krunýř, ale aby se mohla zároveň bez problémů nadechnout. Zimujeme cca. do dubna. Přezimování jedinců chovaných ve vnitřních podmínkách však není nutné - můžeme v zimě pouze cca. na měsíc až dva snížit teplotu, omezit svícení a potravu.

Dospělé želvy je možné a vhodné chovat v zahradních jezírkách – odpadá tím potřeba uměle přidávat UV záření. Jezírko musí být dobře oplocené, aby želvy neutekly. V dostatečně hlubokém jezírku dokáží želvy i přezimovat.

Jak vodní želvu správně krmit

Na trhu je v dnešní době velký výběr potravy. Jsou to krmné směsy (obsahují živočišný a rostlinný podíl včetně vitamínů a minerálů). Krmná dávka je 1-2 kávové lžičky denně. Dále pak krmíme sušenými gamáry a krevetami. Z mražené potravy lze koupit Perloočky (Dafnie) a larvy komárů (Patentky). Želvy si také rády smlsnou na živých rybkách, rybím filé, sarančatech, komářích larvách, různých plžích a žížalách.Telecí a drůbeží maso slouží pouze jako občasný doplněk stravy! Významnou složkou je rostlinná potrava. Každá želva má jiné chutě, tak musíme vyzkoušet, co té naší nejvíce chutná – můžou to být saláty, pampeliškové lístky, špenát, ovoce (i tropické). Pozor na postřiky insekticidy a herbicidy, které často obsahují slupky ovoce a zeleniny – želvu můžete otrávit! 

Potravou želva do organismu nepřijme potřebné množství vitamínů a minerálů, proto je nutné tyto látky doplňovat. Vitamínové a minerální doplňky se prodávají nejen ve zverimexech, ale i v lékárnách (buď v sypkém stavu, nebo jako kapky). Některé ale obsahují méně vápníku než želva potřebuje, proto jej musíme doplňovat vyvařenou naškrábanou (rozemletou) sépiovou kostí nebo vápníkovými cihličkami různých tvarů určených pro vodní želvy. Vitamíny a vápník sypeme (kapeme) do vody.

Na co si dát pozor

K nejčastějším zdravotním problémům patří nemoci způsobené nesprávnou výživou a chovem ve špatných podmínkách. Nemoci jsou různé, projevují se apatií, zakalenýma a oteklýma očima, měknutím krunýře, špatnou pohyblivostí, podezřele dlouhým setrváváním na souši (několik dní, i v noci), špatným příjmem potravy, sípavým dýcháním, kýcháním, výtoky z nosu a očí atd. Plísňová onemocnění jsou také velmi nebezpečná, projevují se bělavými skvrnami na krunýři. Plísně je třeba odstranit včas, jinak se mohou nebezpečně rozšířit. Při podezření na jakékoliv onemocnění navštivte veterináře specializovaného na plazy.

Nedostatek vápníku a vitamínu D má za následek měknutí krunýře a špatnou pohyblivost. Při prvních příznacích je potřeba zvýšit jeho dávky a podávat Combinal AD3- 1 kapka/měsíčně, při vážnějších příznacích je potřeba navštívit veterináře.
Plísňová onemocnění - lehčí průběh můžeme léčit koupelí ve slabém roztoku kuchyňské soli nebo v chloraminu - 0.1% roztok. Je nezbytné také pečlivě vyčistit želvárium a udržovat jej v čistotě.

Nachlazení a zápal plic se projevují apatií, špatným příjmem potravy, sípavým dýcháním – v tomto případě co nejdříve navštivte s želvou veterináře!

Nedostatky vitamínů: A- častá nemocnost, poruchy vidění, nehojící se poranění. B- zažívací potíže, apatie. C- častá nemocnost a krvavé hleny v tlamě. D- křivice, měknutí krunýře. E- neplodnost. F- onemocnění kůže, horší hojení oděrek.

Otravy - zažívací potíže, zmatenost. Příčinou může být chemické ošetření potravy nebo insekticid proti hmyzu používaný v domácnostech. Po použití insekticidu pořádně vyvětrat, vyměnit vodu a co nejdříve navštívit veterináře. 

Ze svého příbytku by se měly želvy vyndavat jen příležitostně, jinak trpí stresem. 

Větší zvířata mohou být kousavá, mají sílu a ostré drápy. 

Protože vodní želvy dýchají jako my plícemi, při delším nuceném setrvání pod vodou, bez možnosti se nadechnout, se utopí. Transport želv proto nikdy nesmí probíhat ve vodě. Na převážení použijte plastovou krabici. Mláďata rychle vysychají, proto je třeba na dno umístit mokrý molitan nebo hadřík. Dospělé jedince můžeme nechat zcela na suchu i několik hodin. Při převážení je třeba pamatovat na to, že želvy si neumí sami regulovat teplotu, proto je v zimě transportujte v polystyrenových boxech, do kterých umístíme např. plastovou láhev naplněnou teplou vodou (pozor, ať se želva při transportu nezraní). Příliš vysoká teplota je samozřejmě také nebezpečná.

Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.