Kategorie: Ochrana zvířat

Můžeme tomu zabránit

Poslední dobou se rozmáhají krádeže psů. Hlavně těch čistokrevných. Možná že i jiných, ale na veřejnost se dostanou informace především o těch čistokrevných. A tak se jeden den objeví ve zprávách informace, že byla ukradena Americká akita ze zamčeného kotce, další den je na FB vyvěšeno, že byla ukradena mladá barzojka ze zajištěné zahrady a pak se mi zase na dvoře objeví prapodivné existence s dotazem, zda prodávám psy a na co je mám. Jestli prý na zabití.

Je to divné, je toho nejak příliš a rychle za sebou. Ne, že by se dříve nějaký ten pes neztratil, nebo nebyl ukraden. Ale připadá mi nepravděpodobné, že by tolik případů v tak krátkém sledu byla náhoda.

Aspen

I když se ztrácejí i jiná plemena, já bych se chtěla zaměřit především na barzoje a to z prostého důvodu. Chovám toto plemeno již dlouhá léta, znám jeho specifika a mám o něm největší přehled.

Barzoj je lovec. To, že ho FCI řadí mezi společenská plemena, na tom nic nemění, lovecký pud je v něm hluboce zakořeněn a tak, když má možnost, využije jí a uteče. Za ta léta mi uteklo už pár barzojů a tak vím, jakou zhruba mají taktiku. Akční rádius je okolo 10 Km. Dále obvykle barzoj nejde. V polích a lesích se nikdy nepohybuje dlouho, většinou dorazí někam do obydlené oblasti a poflakuje se kolem lidských obydlí. Často tam také nadělá škody na drůbeži, která je mimo oplocení. Někdy se vrátí domů, ale také se stane, že zakotví a čeká, až si ho páneček najde.

I v dobách, kdy zdaleka nebyly takové komunikační možnosti - nejen, že neexistoval internet a mobily, ale na vesnicích většina lidí neměla ani linkový telefon – jsem se vždy dozvěděla, kde se uprchlík nachází. Lidé buďto volali nejbližšího veterináře, ti kynologicky vzdělanější si prohlédli tetování a volali Plemennou knihu a rozhořčení majitelé povražděné drůbeže byli v pátrání po majiteli hříšníka velmi horliví a obzvlát úspěšní.

I když se stalo, že uprchlík doplatil na střet s autem nebo vlakem, vždy se mi informace donesla.

Proč se tak rozepisuji? Barzoj není špendlík a neztratí se. Je to přece jenom neobvyklý a zjevně čistokrevný pes a lidé si setkání s ním pamatují. Proto, když barzoj zmizí beze stopy, je to obvykle proto, že ho má někdo doma. I takové případy se mi staly – a psi se nakonec dohledali. Jednou se „majitelé“ fenky stěhovali a náhle je napadlo podívat se na tetování, zjistit její totožnost a vrátit jí, jindy zas majitel štěněte, které koupil jako Afgánského chrta od překupníka, zjistil, že vlastně má doma čistokrevného barzoje a spojil se se mnou sám.

Pokud tedy barzoj beze stopy zmizí, jedva vyjde ze vrat, jako se to stalo před třemi týdny v jižních čechách – zde to byli dva psi, je s největší pravděpodobností ukraden.

Naskýtá se otázka proč? Dnes, kdy je v nabídce přímo inflační množství nejrůznějších psů a štěňat, kdy se rozmohl chov barzojů bez PP a tito jsou nabízeni za směšné částky – často jen za náklady na očkování, nebo pytel granulí, proč stojí někomu za to, tyto psy krást. Takový čistokrevný pes, pokud k němu není průkaz původu, je prakticky bezcenný. Na vývoz do zahraničí? Stále existují výkupy, které zahraničí bohatě zásobují štěňaty. Kdo by měl zájem o dospělého psa bez PP?

A tak mi hlavou běží chmurné myšlenky, jak tito ztracení – ukradení psi končí. Nějak se mi nechce věřit, že by končili jako delikatesa na stolech asijské komunity. Zrovna na chrtovi, i když je velký, moc masa nenajdete. Nebo jako sparingpartneři pro trénink bojových psů na nelegální psí zápasy? Takový sparigpartner vždy dopadne špatně, protože v tréninku musí pes pro arénu vyhrát. Jiný důvod mně opravdu nenapadá. Ať je to jakkoli, dobře asi naši ukradení chlupatí kamarádi nedopadají. A zdá se – protože případy krádeží se opravdu množí – že jde o organizovanou činnost.

Barzoj je pes, který se prodává jako štěně za 10 000 – 15 000 tisíc. Jeho krádež tedy není přestupek, ale trestný čin. Pokud tedy zjistíte, že byl ve vašem okolí barzoj (ale i jiný čistokrevný pes) ukraden, upozorněte majitele, ať podá trestní oznámení na policii. Jestli se vám bude zdát, že se kolem vašeho psa, nebo zahrady, na které je, někdo podezřele ochomýtá, ohlaště to na policii – oni s tím sice nic neudělají, ale zapsat to musí.

Hlídejte si svoje psy. Nenechávejte je uvázané před obchody. Zapiště si číslo podezřelého auta.

Není toho moc, co můžeme pro naše chlupaté přátele udělat, ale i z toho mála bychom měli udělat maximum.

Pokud byste náhodou nějakého zaběhlého barzoje objevili, obraťtě se na

www.barzojklub.cz

nebo www.barzojvnouzi.cz.

Stejně tak ostatní plemena mají své specializované stránky, ať už přímo klubové, nebo takové, které se zabývají recue plemene.

Hana Krylová

print Formát pro tisk