Kategorie: Případy týrání zvířat v ČR

Strážníci se pokoušeli chytat vyděšené psy po zesnulém podivínovi

úterý 9. února 2010, 16:09 - Mostky

Desítky trpících psů po sobě zanechal v obci Mostky u Kaplice dvaapadesátiletý muž, kterého nalezli v pondělí mrtvého policisté ve vraku autobusu, kde bydlel. V okolí vraku je dalších deset nepojízdných automobilů a v nich živoří němečtí ovčáci, husky i další plemena

Straznici
Muž po sobě u Mostku zanechal přes šedesát vyděšených psů.

Psi různých ras pobíhají i po okolí, někteří jsou uvázaní na řetězech a někteří v kotcích. Celkem přes šedesát psů vyje, štěká i vrčí na každého, kdo se k podivné usedlosti přiblíží. Kromě psů je na okraji Mostků třináct krav a koní i dvanáct slepic.

V úterý dopoledne se snažili strážníci z Kaplice, českokrumlovští policisté i zaměstnanci z útulku v Českém Krumlově pochytat alespoň štěňata, aby je převezli do útulku. Většina psů však byla velmi plachá, a než strážník dostal do smyčky na speciálním vodítku jedno ze štěňat, trvalo to desítky minut.

Straznici
Strážníci, policisté i zaměstnanci útulků měli co dělat, aby pochytali alespoň štěňata.

Pomoci se snažila i mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková. „Psi jsou velmi vystrašení a snaží se utéct. Tenhle se schovával v kotci, kde byl drát a museli jsme být opatrní, abychom ho nezranili," konstatovala Pavlíčková.

Štěně vrčelo, vzpouzelo se a ostrými zuby rafalo všude kolem sebe. Přesto nakonec skončilo v připraveném voze. Ještě cestou si však strážník musel dávat pozor na ostatní psy ve smečce, kteří běhali okolo a chtěli kousat.

„Je tady asi šedesát psů, z nichž někteří jedinci jsou v takovém stavu, který se neslučuje s přežíváním," upozornila Hana Kozojedová z Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích.

Straznici
Vyděšení psi byli velmi nebezpeční.

Pracovníci krajské veterinární správy muže i jeho „chovatelství" dobře znají. „Loni jsme museli tomuto chovateli odebrat dvacet psů. Dříve to dělal na slušné úrovni, ale teď měl pro psy nevyhovující podmínky. Zkrátka už nedokázal takový počet zvládnout," konstatoval inspektor veterinární správy Petr Duda. Zmínil, že většina psů je poměrně dobře živená. Podle některých svědků muž dával psům i maso ze skotu, který poblíž autobusu choval.

Psi jsou součástí dědického řízení a zatím byla převezena do útulku jenom štěňata. „Čekáme na vyřízení dědictví. Pro obec je to velmi nepříjemná záležitost a musíme se o psy i skot minimálně do doby vyřízení dědictví postarat. To znamená, že jim dodáváme krmení a tak," sdělil Právu starosta Kaplice Ferdinand Jiskra (nezávislý).
Město se obává, že se pozůstalí dědictví zřeknou. „Pak bychom museli nést náklady na umístění všech psů do útulků a to zřejmě v celém kraji, protože jich je opravdu hodně," podotkl starosta.
Mašer Jan Vochozka se od chovatelových praktik muže distancoval. „Vím, o koho se jedná, a rozhodně bych ho chovatelem nenazýval. Ani mi neříkejte, jak to tam vypadá, protože bych to těžko snášel," reagoval na dotaz Práva Vochozka, který je vyhlášeným chovatelem psů husky.

Zdroj: Pavel Orholz, Právo

print Formát pro tisk

English section

Náhodná fotka

Uffff, to jsem se ale unavila!

Veterinární poradna

Vyhledávání

Kalendář

 «  listopad 2018  » 
Po 5121926
Út 6132027
St 7142128
Čt18152229
29162330
So3101724 
Ne4111825 

Počasí

Počítadlo

Video

Hlavní nabídka

Novinky

Seznam rubrik

Pomáhají nám

Podej tlapku

Písecký servis

ifauna

Nadační fond pes v nouzi

Pavla Hejná - Praha
Milena Šedivá - Praha
Iveta Staňková - Písek
Jana Bělehrádková - Písek
manželé Hollovi - Praha
Marcela Habartová - Písek
Roman Khain - Vodňany
M. Rajtmajerová - Písek
M. Kučerová - Branice
J. Kučerová - Písek
Jan Krůček - Temelín
Blanka Fikarová - Praha
Trish and Bill Nicholson
Drogerie U kostela
Květinka - Žižkova ul., Písek
Dětský textil - Velké nám., Písek