Kategorie: Případy týrání zvířat v ČR

Na vychrtlé psy se lidé nemohli dívat

29.1.2010   7:56

Klenčí pod Čerchovem - Za špatný stav zvířat podle jejich majitele mohou mrazy, při kterých psi nežerou.
Na metrových řetězech, v polorozpadlých boudách a při nedostatku jídla a pití živoří asi dvacítka psů, které jejich majitel Radek Heller z Klenčí pod Čerchovem chová k účelu závodů psích spřežení.

„Už jsme na zbídačené psy několikrát upozorňovali veterinární správu. Naši občané už dříve dokonce sepsali petici se stížností, že psi vyjí hlady a jejich majitel do nich kope a nadává jim. V posledních čtyřech letech zde byla už třikrát veterinární kontrola, ale nebylo to nic platné," uvedl starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný.
 
Mašinerie se pohnula až po nalezení vyhublého polomrtvého psa, který, jak se později ukázalo, patřil právě Radku Hellerovi.
 
„Na základě toho jsme se tam vypravili a zjistili jsme, že je tam takových psů víc. Jeden byl dokonce nalezen v zavřeném vymrzlém přívěsu," pokračuje Smutný.
Slova starosty potvrzuje i Jitka Poláčková, která se rozhodla zachránit dalšího psa, jehož život visel na vlásku.
 
„Když jsem viděla toho vyhublého chudáka, který nedokázal ani vylézt z boudy, začala jsem brečet. Nemohla jsem ho tam nechat svému osudu a majiteli jsem ho doslova sebrala. Podle veterináře je to pes, který by měl vážit asi pětatřicet kilo, měl však jen dvacet. Neudrží v sobě vůbec nic, musí brát léky. Kvůli nedostatečnému krmení trpí ztrátou střevní mikroflóry. Je vděčný za každé pohlazení a dobré slovo. Nechápu, jak může někdo takhle zacházet se zvířaty," říká Jitka Poláčková.
 
Majitel psů však toto obvinění odmítá. Za to, že jsou psi hubení, prý mohou mrazy.
 
„Hlady je rozhodně netrápím. Mají vše, co potřebují. Uznávám, že někteří jsou extrémně hubení, ale to je tím, že je to plemeno, které se na tahání nehodí. Mají slabší srst a nejsou tak odolní jako ti ostatní. Lidé mě nařkli z týrání, ale jen si vymýšlejí, aby mě mohli zlikvidovat," hájí se Heller.
Na otázku, proč tyto hubené a na tahání se nehodící psy k tomuto účelu používá, odpověděl, že oni to sami chtějí.
 
Na popud Jitky Poláčkové a místních zastupitelů přijeli v neděli Hellerův chov psů zkontrolovat zástupkyně Krajské veterinární správy Eva Westerdijková a vedoucí Záchranné stanice živočichů z Tachova Karel Bobál.
 
„Majitel byl arogantní a nedalo se s ním ani mluvit. Odmítl nás pustit na pozemek, který, jak se ukázalo, je majetkem městyse. Podle mého názoru psi nejsou v pořádku a došlo zde k porušení zákona na ochranu zvířat. Záleží však na výroku veterinární správy," řekl Bobál.
Majitel podle něj argumentoval tím, že psi jsou hubení, protože v zimě nežerou.
„Podle názoru místních obyvatel se majitel dostal do finanční tísně a nemá dostatek peněz na krmivo. Sám budu usilovat i právní cestou o to, aby mu byli psi odebráni, alespoň ti nejzuboženější," dodal Bobál.
 
„Dostali jsme oznámení o týrání zvířat. Bylo zjištěno, že tři z těchto psů jsou ve špatném výživovém stavu. Rozhodli jsme se věc řešit v souladu s právními předpisy. Krajská veterinární správa vydá opatření na odebrání těchto tří psů a jejich umístění do náhradní péče," sdělil Marek Svoboda, vedoucí Krajské veterinární správy v Plzni.


Jeden ze psů Radka Hellera

Autor: Helena Bauerová
Vice na:
http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/na-vychrtle-psy-se-lide-nemohli-divat20100126.html

print Formát pro tisk

English section

Náhodná fotka

Motýl

Veterinární poradna

Vyhledávání

Kalendář

 «  listopad 2018  » 
Po 5121926
Út 6132027
St 7142128
Čt18152229
29162330
So3101724 
Ne4111825 

Počasí

Počítadlo

Video

Hlavní nabídka

Novinky

Seznam rubrik

Pomáhají nám

Podej tlapku

Písecký servis

ifauna

Nadační fond pes v nouzi

Pavla Hejná - Praha
Milena Šedivá - Praha
Iveta Staňková - Písek
Jana Bělehrádková - Písek
manželé Hollovi - Praha
Marcela Habartová - Písek
Roman Khain - Vodňany
M. Rajtmajerová - Písek
M. Kučerová - Branice
J. Kučerová - Písek
Jan Krůček - Temelín
Blanka Fikarová - Praha
Trish and Bill Nicholson
Drogerie U kostela
Květinka - Žižkova ul., Písek
Dětský textil - Velké nám., Písek