Kategorie: Péče o zdraví a krásu

Zdraví našich psů – nejdůležitější je vždy prevence

Pro našeho psa i pěněženku je lepší zdravotním komplikacím předcházet, než řešit následky špatné péče či přehlížených příznaků nemoci. Zde je několik základních pravidel, které by měl každý pejskař dodržovat:

- Nedávejte psovi kosti (nikdy drůbeží či králičí!). Přijatelné jsou pouze velké hovězí či vepřové kosti, které se neštěpí a pes je může okusovat, nikoli však požřít celé či jejich odštěpky. Vhodné jsou rovněž speciální kosti, které se prodávají v obchodech pro zvířata.


- Snažte se udržet po krmení psa v klidu (nejlépe 2 hodiny) - především u velkých plemen je riziko torze žaludku. Nejvhodnější je krmit večer, kdy už zvíře nevyvíjí velké aktivity (pokud se nejedná o služebního psa) a nebo brzy ráno, pokud potom pes tráví dopoledne spánkem.


- Nenechávejte psa v teplých dnech zavřeného v autě, nestříhejte ho příliš nakrátko a rozhodně ho nevenčete v době, kdy je venku největší horko (max. s ním vyjděte na nezbytně nutnou dobu, aby vykonal potřebu).


- Pravidelně kontrolujte svému čtyřnohému příteli chrup (zubní kámen event. drobná poranění).


- Nepodceňujte péči o tlapky a drápy (viz. článek Planeta zvířat/srpen 2006 „Aby byli krásní – 3. Údržba psích tlapek a drápků“).


- Kontrolujte pravidelně uši. Někteří psi trpí na zárůstání zvukovodu drobnými chloupky, které je třeba čas od času vytrhat a uši vyčistit. Pravidelné čištění uší je však vhodné u všech plemen psů.


- Nekrmte psa „lidskými jídly“, jejich zbytky či jinou nevhodnou stravou (sladkostmi, kořeněnými pokrmi atd.).


- Vyvarujte se častého či dokonce pravidelného kombinování vařené stravy a granulí.


- Pokud krmíte psa komerční stravou, obstarejte mu co nejkvalitnějšími granule a neměňte je, pokud to není nutné.


- Krmíte-li vařenou stravou, nezapomeňte na přísun potřebných vitamínů a minerálů.


- Dbejte na pravidelné očkování svého psa:

a) Revakcinace vztekliny je v České republice povinná do roka od posledního očkování. Pro zdraví vašeho zvířete je však důležité přeočkování i dalších nemocí (leptospiróza, parvoviróza, parainfluenza, infekční hepatitida, psinka + event. dnes již méně očkovaná koronaviróza).


b) Očkování proti ostatním nemocem je na vašem zvážení a jeho nutnost se často odvíjí od prostředí, ve kterém zvíře žije a momentální situaci. Například:

Lymeská borelióza – výskyt klíšťat v místě pobytu psa.

Tetanus – očkování je aktuální především v době přezubování (cca. 4 – 8 měsíců) a to hlavně u loveckých psů a psů pohybujících se v blízkosti koní.

Infekční laryngotracheitida neboli tzv. "kotcový kašel" – velkochovy, útulky, v současné době se doporučuje očkovat i psy žijící na sídlištích.

Dermatomykóza (očkování proti plísňovým onemocněním kůže) – hrozí u psů s oslabeným imunitním systémem, pes ji ale může chytit také při kontaktu s postiženou kočkou (na dermatomykózy nejčastěji trpí právě kočky).


- Pravidelně psa odčervujte:

1. odčervení - 14 dnů po porodu

2. odčervení - 4 týdny po porodu

3. odčervení - 6 týdnů po porodu

4. odčervení - 3 měsíce po porodu

a dále každé 3 měsíce až do 1 roku věku štěněte

5. od 1 roku odčervujeme každých 6 měsíců


- Ihned navštivte veterináře pokud:

a) dojde k autonehodě, úrazu či se pes v důsledku nešťastné situace dostane do šoku

a) dojde u psa k torzi (otočení) žaludku – zvíře se rychle nadýmá, je neklidné (problém především velkých plemen)

b) pes pozře jedovatou látku – postřiky na rostliny, nástrahy na hlodavce, lidské léky apod.

c) pes má problémy s pohyblivostí (ochrnutí) – tento problém často postihuje např. jezevčíky a obdobná plemena

d) dojde po porodu k odvápnění feny (prvními příznaky jsou třes a tuhnutí končetin)

e) u svého psa pozorujete neobvyklé chování (nezvyklá skleslost, suchý horký čenich, nechutenství, nadměrné drbání či okusování sama sebe, kašel, dýchací potíže apod.) či na něm najdete podezřelý defekt (např. bulka).

f) pejsek jezdí zadečkem po zemi (tzv. „sáňkování“) a/nebo příliš se drbe popř. často až do krve okusuje sama sebe. V tomto případě se může jednat o ucpané anální žlázky – pokud nedojde k jejich vyčištění, hrozí zánět. Anální žlázky pejskovi vyčistí i v psím salónu.


Mějte vždy na paměti, že včasnou návštěvou veterináře můžete předejít vážným zdravotním problémům či dokonce zachránit vašemu čtyřnohému příteli život!

Marcela

print Formát pro tisk