Kategorie: Návody na správný chov drobného zvířectva

Jak správně chovat papoušky vlnkované (andulky), aby byli zdraví, krásní, spokojení a dělali Vám radost?

Co si před koupí uvědomit

Andulka se dožívá věku 10 let i více a po celou tuto dobu bude potřebovat Vaši péči a čas. Pokud již máte doma jiná zvířata, je nutné zvážit, zda nemohou andulce ublížit.

Přednosti tohoto zvířátka

Vhodný druh i pro začínající chovatele. Ve srovnání s jinými papoušky mají poměrně tichý hlas (hlasitěji se ozývají pouze, když „nadávají“ a nebo volají jiného ptáka). Velice milé společenské zvíře, které Vás často rozesměje svými kousky. Při ochočování však musíte být dostatečně  trpěliví, abyste si získali její důvěru. Některé andulky se naučí dokonce mluvit.

Jak andulku ubytovat

Potřebuje prostornou klec, aby mohla alespoň roztáhnout křídla. Dno klece je nejvíce praktické vysouvací. Bidýlka musí být z přírodních nejedovatých materiálů o průměru nejméně 12 mm, ideální je však jako bidýlka použít přírodní větve o průměru 12 až 20 mm, o které si andulka může obrušovat drápky a zobák. Klec zařiďte v dostatečném předstihu před pořízením andulky, aby měl ptáček po příchodu do vaší domácnosti klid a rychleji si zvykl na nové prostředí. Klec umístěte do místnosti, kde se přes den nejvíce zdržujete, ale ne na přímé sluneční světlo a také pozor na průvan, aby zvířátko nenastydlo.Když je andulka volně puštěná, můžete ji občas osvěžit rozprašovačem na květiny a nebo ji dopřát koupel pod slabým proudem vlažné vody v umyvadle. Andulky milují pohyb a létání, proto je po „rozkoukání“ v novém domově pravidelně pouštějte ven z klece.

Co v kleci nesmí chybět

Napaječka, krmítko, těžká hliněná miska, koupelnička, kámen pro ptáky na obrušování zobáku nebo sépiová kost (obsahuje vápník a všechny látky potřebné k růstu a zpevňování kostry mladé andulky) a vhodná hračka (např. zavěsený zvoneček, pimpongový míček). Na dno klece můžete umístit mysku s pískem určeným pro ptáky (obsahuje minerální látky pro zdravý vývoj a zažívání). Tento písek můžete rovněž nasypat po celém dnu klece – praktičtější a hygieničtější než např. noviny

Jak andulku správně krmit

Denně podávejte čerstvou  pitnou vodu (nejlépe převařená z vodovodu). Základ stravy tvoří vyvážená směs zrní (proso, lesknice, loupaný oves a nigera), které nasypte v přiměřeném množství ráno do krmítka a brzy odpoledne a navečer potom odstraňte prázdné slupky, aby se andulka dostala k zrnkům vespod.Pokud zbylo v krmítku jen málo zrnek, přidejte lžičku, aby andulka ráno nalezla potravu - potřebuje trvalý přísun energie. Kromě směsi zrní nabídněte zvířátku každý den pár centimetrů dlouhý klas prosa a do mističky dejte kousek omytého ovoce a trochu bylin. Jednou týdně andulce prospěje pár naklíčených zrn (zejména v období, kdy je nedostatek čerstvé zelené stravy). Jednou za týden můžete dodat ptáčkovi plnohodnotnou bílkovinu v podobě natvrdo uvařeného žloutku smíchaného s nízkotučným tvarohem (půl čajové lžičky stačí).

Další vhodné krmení: čekanka, bazalka, petržel, mladé listy pampelišky, kukuřice, mrkev, nestříkaný hlávkový salát, listy špenátu, cukety, čerstvý ananas, jablko, meruňka, banán, hruška, jahoda, maliny, kiwi, mango, mandarinka, meloun, pomeranč, broskev, hroznové víno. Potravu nikdy nedávejte přímo z lednice, vše podávejte při pokojové teplotě a předem omyjte vlažnou vodou a otřete do sucha. Krmení případně nastrouhejte nebo oloupejte (např. pomeranč). Andulky nemají schopnost si stravu přidržovat nohou, berte na tuto skutečnost ohledy a případně potravu ptáčkovi přidržte, dejte do misky či připevněte uvnitř klece.

Nevhodné krmení: všechny druhy kapusty, brambory, zelené fazole, postřiky ošetřený hlávkový salát, grapefruit, rebarbora, švestka, avokádo. Pro andulku jsou rovněž škodlivé shnilé a plesnivé potraviny, slaná, sladká, kořeněná strava, čokoláda a jiné sladkosti, smetana, máslo, sýr či jiný tuk nebo tučné pokrmy, alkoholické nápoje a káva.

Na co si dát pozor

Nebezpečné je ozobávání jedovatých rostlin, elektrických kabelů, zásuvek, rovněž hrozí nebezpečí přivření andulky mezi dveře. Nezapomeňte před vypuštěním andlulky z klece zavřít všechna okna v místnosti! Netrhejte větve a trávu podél silnic (výfukové plyny), také pozor na postřiky a znečistění zvířecími výkaly. Větve nesmí být zmrzlé. U andulek, které nemají možnost si dostatečně brousit drápky, může dojít k jejich přerostení – drápky je nezbytné pravidelně kontrolovat a v případě potřeby zkrátit (pozor, aby nedošlo k přestřižení žilky uvnitř drápku!). I andulky mohou mít různé zdravotní neduhy – v případě, že máte na nějaký podezření, okamžitě vyhledejte pomoc veterináře. Pokud se rozhodnete chovat více andulek pohromadě, dbejte na to, aby nebyla v hejnu lichá samice (lichý samec může být). Andulky můžete chovat ve voliéře společně s korelami chocholatými, nikoli však s agapornisy, kteří bývají velice agresivní k jiným druhům papoušků.

Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.

print Formát pro tisk