Kategorie: Návody na správný chov drobného zvířectva

Jak správně chovat osmáky degu, aby byli zdraví, krásní, spokojení a dělali Vám radost?

Co si před koupí uvědomit

V zajetí se osmáci dožívají věku až 10 let a po celou tuto dobu budou potřebovat Vaši péči a čas. Jsou to denní tvorové, nejaktivnější ráno a večer.

Jejich chov vyžaduje čas a trpělivost. Osmák je společenské zvíře, které se musí chovat ve skupinách - jednotlivci neprospívají  a brzy umírají. Potřebují dostatečně velkou ubikaci,nejlépe několikapatrovou klec v kombinaci s akváriem.

Přednosti těchto zvířátek

Majiteli budou po celý svůj život dělat radost svou aktivitou a komickými kousky.

Jak osmáky ubytovat

Výhodou klece je pevnost, odolnost, dobrá cirkulace vzduchu a snadné uchycení doplňků. Za nevýhodu můžeme považovat, pokud má klec nízké plastové dno, že jej budou osmáci okusovat. Dále je klec náročnější na údržbu. Akvárium je pro ubytování osmáků nevyhovující kvůli špatnému uchycení doplňků, malé výšce a špatné cirkulaci vzduchu (výhoda – snadná údržba). Proto je ideálním řešením kombinace akvária a klece – z klece vyjmeme plastové dno a klec vsadíme do akvária, ve kterém jsou několik centimetrů od okraje vlepené lišty, aby klec nepropadla až dolů.

Co v ubikaci nesmí chybět

Podestýlka (hobliny, sláma, kukuřičná drť, kočkolit), napaječka (celoskleněná nebo plastová), stabilní miska na krmivo, miska na písek (stejně jako činčily se rádi koupou ve speciálním písku), větve na šplhání a okus ( průměr kolem 4 cm, nesmí být jedovaté), úkryty (dřevěné domečky, umělé skalky), seníček, kovový kolotoč, dřevěné hračky pro křečky.

Jak osmáky správně krmit

Denně čerstvou vodu (nejlépe převařená z vodovodu). Základem stravy je seno (musí vonět, nesmí být zapařené či plesnivé) popř. granulovaná pícnina. Na jaře a v létě krmíme např. pampeliškovým listím, lístky jitrocele - pozor na zapařené a znečistěné krmivo. Přechod ze suchého nebo granulovaného krmiva musí být pozvolný.

Zelenina: mrkev, krmná řepa, sladké brambory (ne ty z našeho jídelníčku-jsou pro ně jedovaté), brokolice, rajčata.

Ovoce: není pro osmáky příliš vhodné, protože neumí využít cukr.Ovoce zařazujeme do jídelníčku max. 2x týdně jako pamlsek a to např. kousek jablka, pomeranče, banánu.

Obilniny,luštěniny a olejniny jsou důležitou složkou jídelníčku osmáků – používáme směsi kukuřice, ovsa, pšenice, ječmene, slunečnicové a lněné semínko, proso, čirok, dále pak čočku, hrách, fazole (ne čerstvé). Tyto směsi však podáváme pouze v malém množství, protože jim způsobují tloustnutí a zdravotní potíže. Větvičky k okusu jsou výborným doplňkem stravy. Větve podáváme s lístky, pupeny a kůrou. Vhodnými pamlsky jsou všechny druhy ořechů (podáváme max. 2x týdně kvůli velkému obsahu tuků). Dále pak semínkové tyčinky určené pro osmáky, kousky tvrdého chleba( ne plesnivý).

Vitamíny a minerály: pokud krmíme osmáky pestrou stravou, není jim potřeba dodávat žádné vitamínové a minerální doplňky, pouze jim poskytneme vápníkovou cihličku na okus.

Nevhodná strava: v žádném případě nepodávat sladká jídla a zbytky z vašeho stolu. Větvičky a byliny netrhejte v blízkosti silnic (výfukové plyny), pozor na znečistění zvířecími výkaly či postřiky. Větve nesmí být zmrzlé. Ovoce a zeleninu nikdy nedávejte přímo z ledničky, musí mít pokojovou teplotu.

Na co si dát pozor

Nikdy nechytejte osmáka za ocásek, je křehký a může se ulomit. Při pouštění osmáků volně po bytě dbejte na jejich bezpečnost tzn. okusování jedovatých rostlin, elektrických kabelů, zásuvek, namořeného či lakovaného dřeva, plastů, skoky z nepřiměřené výšky a rovněž hrozí nebezpečí přivření osmáka mezi dveře. Dětem vysvětlete, že zvíře není hračka a musí se k němu chovat s respektem.

Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.

print Formát pro tisk

Veterinární poradna

Vyhledávání

English section

Náhodná fotka

Pet shop "Life & Nature

Kalendář

 «  březen 2019  » 
Po 4111825
Út 5121926
St 6132027
Čt 7142128
18152229
So29162330
Ne310172431

Počasí

Počítadlo

Video

Hlavní nabídka

Novinky

Seznam rubrik

Pomáhají nám

Podej tlapku

Písecký servis

ifauna

Nadační fond pes v nouzi

Pavla Hejná - Praha
Milena Šedivá - Praha
Iveta Staňková - Písek
Jana Bělehrádková - Písek
manželé Hollovi - Praha
Marcela Habartová - Písek
Roman Khain - Vodňany
M. Rajtmajerová - Písek
M. Kučerová - Branice
J. Kučerová - Písek
Jan Krůček - Temelín
Blanka Fikarová - Praha
Trish and Bill Nicholson
Drogerie U kostela
Květinka - Žižkova ul., Písek
Dětský textil - Velké nám., Písek