Kategorie: Návody na správný chov drobného zvířectva

Jak správně chovat křečky, aby byli zdraví, krásní, spokojení a dělali Vám radost?

Co si před koupí uvědomit

Křeček se dožívá věku až 4 let a po celou tuto dobu bude potřebovat Vaši péči a čas.Je to noční tvor - přes den potřebuje klid na spánek, večer a v noci dělá hluk.Křeček je vhodný pro děti a dospělé; kteří mají během dne mnoho aktivit a večer by uvítali společnost nějakého zvířátka. Máte-li již doma jiná zvířata, zvažte, zda nebude jejich soužití s křečkem nebezpečné. Pokud neplánujete chov, je lepší mít pouze jednoho křečka (v přírodě jsou tato zvířata „samotáři“). Křeček má rád pohyb, proto je vhodné ho občas nechat pod dozorem proběhnout po místnosti. (pozor na jeho bezpečnost a vybavení bytu, které toto zvířátko rádo okusuje).

Přednosti tohoto zvířátka

Pokud se mu každý den věnujete a přivykáte jej na hlazení a kontakt s rukou, dá se dobře ochočit. Toto zvířátko je vhodné i pro lidi, kteří namají příliš volného času. Křeček je veselý milý tvoreček, který dokáže pobavit svými kousky.

Jak křečka ubytovat

Vhodná je kovová klec s minimálními rozměry 40 x 30 x 25 cm a vzdáleností jednotlivých drátů 1 – 1,3 cm (dráty by měly být ve vodorovné poloze). Klec umístěte do místnosti, kde se nejvíce večer zdržujete, ale ne na přímé sluneční světlo a také pozor na průvan (křeček by mohl nastydnout).

Další možností, kam zvířátko ubytovat, je akvárium s minimálními rozměry 40 x 30 x 25 cm, které má tu výhodu, že zamezuje znečisťování okolí stelivem a krmivem. Akvárium nahoře zajistěte nejlépe pletivem, které zabrání křečkovi v útěku a zároveň může probíhat správná cirkulace vzduchu.

Co v kleci (akváriu) nesmí chybět

Na dno klece je ideální dát podestýlku pro drobná zvířata tzn. středně hrubé odprašněné hobliny, kukuřičná vřetena apod. Naprosto nevhodné je používat jako stelivo piliny, kočkolit nebo písek. Domeček, kde bude křeček přes den spát popř. se schová, když ho něco vyleká.Napaječka (připevněná v takové výšce, aby na ni bez problémů dosáhl).Těžká hliněná miska na granule.

Seníček (seno musí vonět, nesmí být zapařené či plesnivé). Speciální kámen na broušení hlodáků.

Jak křečka správně krmit

Denně: čerstvá pitná voda (nejlépe převařená z vodovodu), 2 čajové lžičky obilné směsy, dostatečné množství ovoce (např. plátek jablka), zeleniny, nebo zeleného krmiva. Ideální je přidat 2 až 3 moučné červy. Trpasličí křečci potřebují pouze polovinu uvedeného množství. Jídlo dáváme křečkovi i během dne, když spí, protože uvítá malé „svačinky“. Krmení, které by se mohlo kazit nebo shnít, vyndáme po 24 hodinách z klece, pokud ho křeček nesní.

Vhodné krmení: hotová obilná směs, obilí (pšenice, oves), kukuřice, semena (dýňová, konopná), ovesné vločky, pampeliška, jetel, luční tráva, kokoška pastuší tobolka, všechny druhy ovoce, zelenina – např. mrkev (i nať), květák, brambory (bez listů a naklíčených oček), rajčata, listový špenát, celer, okurka, hlávkový salát. Ovoce a zeleninu před podáním omyjte v čisté vodě a osušte (příliš vlhké by mohly způsobit křečkovi průjem). Zelené krmení (např. trávu) trhejte pouze na místech, kde není znečistěna výfukovými plyny, výkaly zvířat a postřiky (řešením je pěstování trávy pro kočky v květináči). Jako živá potrava jsou ideální mouční červy. Každé 2-3 dny můžete dát kousíček netučného mletého hovězího nebo telecího masa, 1 čajovou lžičku jogurtu či tvarohu nebo hrstku lučního sena. Jedenkrát týdně přineste křečkovi větvičky z listnatých stromů (nejlépe ovocných), aby měl co ohlodávat a dejte mu kousek tvrdého rohlíku. Oříšky (nesolené nepražené) a slunečnicová semena dávkujte opatrně, jelikož obsahují velké množství tuků. Všechny potraviny by měly mít pokojovou teplotu.

Nevhodné (jedovaté) krmení: syrové fazole, klíčky brambor, zelené části bramborových hlíz a rajčat, bolehlav, nakládaná nebo mražená zelenina, zlatý déšť, ocún. Křečky nikdy nekrmte vařenými či pečenými potravinami (zbytky jídla).

Na co si dát pozor

Během výběhu hlídejte křečka, aby neokusoval jedovaté rostliny, elektrické kabely, zásuvky, plasty a namořené nebo lakované dřevo. Pozor na ostré předměty, skoky z nepřiměřené výšky a rovněž hrozí nebezpečí přivření křečka mezi dveře. Když si zvířátko lehá na záda, vydává kvičivé zvuky či utíká před vaší rukou, je to znamení, že chce mít klid. Respektujte tuto jeho potřebu a nechte ho odpočinout. Nezapomeňte vysvětlit dětem, že zvíře není hračka, ale živý tvor.

Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.

print Formát pro tisk